اسلامشهر

بیانیه بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامشهر پیرامون توافق هسته ای

Untitled

بسمه تعالی
خداوند شما را بازنمی دارد از این که به کسانی که به سبب دین با شما نجنگیده اند و از شهر و دیارتان شما را بیرون نرانده اند؛ نیکی کنید و به عدالت و انصاف رفتار نمایید.خداوند نیکوکاران را دوست می دارد.
بلکه خداوند شما را بازمی دارد از دوستی ورزیدن با کسانی که بخاطر دین با شما جنگیده اند ،و شما را از شهر و دیارتان بیرون رانده اند،و برای اخراج شما پشتیبانی کرده اند ویاری داده اند. کسانی که ایشان را به دوستی گیرند ، ظالم و ستمگرند.
                                                                   سوره مبارکه ممتحنه آیه ۸ و ۹
پس از یک ماراتن سخت و نفس‌گیر دیپلماتیک، سرانجام در سحرگاه سوم آذرماه ۹۲ تیم دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در ژنو توانست به توافقی اولیه با شش کشور موسوم به ۱+۵ دست یابد.
مطابق آنچه در اظهارات مقامات دولت آمده است، غربی‌ها حق غنی سازی ایران را به رسمیت شناخته‌اند.
جبهه سلطه در اثر مقاومت ملت بزرگ ایران، سرانجام سر تعظیم فرود آورده و به حق مسلم این ملت اقرار کرده است.
اگر مقاومت بر تکمیل دانش هسته‌ای بومی در ایران نبود، اگر مقاومت بر غنی سازی ۲۰ درصدی نبود، اگر شهادت شهریاری ها و علی محمدی ها و رضایی نژاد ها و احمدی روشن‌ها نبود، امروز این پیروزی حاصل نمی‌شد.
 
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌ آزاد اسلامشهر از زحمات هیئت دیپلماتیک کشورمان در مذاکرات فشرده هسته‌ای تشکر می کند. لکن وجود ابهامات بسیار در متن توافق نامه اخیر، سبب شکل گیری پرسش‌هایی دراین باره در جامعه دانشگاهی کشور شده است.
دستپاچگی مقامات آمریکایی برای مصادره به مطلوب کردن نتایج مذاکرات نشان از وجود تحقق پیروزی برای جمهوری اسلامی ایران در  برخی از بخش های این مذاکرات و توافق‌نامه دارد.
ابهام در استخدام واژگان انگلیسی و ترجمه فارسی آن، امکان برداشت‌های متفاوت و بعضا متناقض از متن تفاهم‌نامه را بوجود آورده است.
توقع آن را داریم که در توافقات هسته ای ابتدا به این نکته توجه کنند که اولاً تحت هیچ شرایطی و باز هم می‌گوییم تحت هیچ شرایطی اجازه نزدیکی زورگویان را به خطوط قرمزمان که در رأس آن‌ها مکتب و عزتمان است را ندهند و تا حد امکان، توافقات را از ابهام و تأویل پذیری دور نمایند. ثانیاً توقع داریم حتی برای لحظه ای به پروتکل الحاقی نزدیک نشوند، چرا که این پروتکل، تحمیل خواری و ذلت به ملت است. ثالثاً تفکرات حاکم بر دولت را از خوش بینی کاذب نسبت به دشمن نهی می‌نماییم. نیز از امید به برداشته شدن کلیه تحریم‌ها، همگان را نهی می‌کنیم. چرا که تحریم‌ها از ابتدای انقلاب، به بهانه های متعدد ایجاد شده‌اند و تنها به دلیل پیشرفت هسته ای، این تحریم‌ها ایجاد نشده‌اند که با یک توافق ولو جامع، از بین بروند.
دو کشور روسیه و چین در مواضع خود با تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران مخالف بودند. اما در این توافق ۶ ماهه  برای نخستین بار روسیه و چین تحریم‌های یک‌جانبه را به‌رسمیت شناختند و آنها را مورد معامله قرار داده‌اند و این مسئله بدین معنی است که روسیه و چین بخاطر امضای خود پای این توافقنامه دیگر نمی‌توانند تحریم‌ها علیه ایران را مانند گذشته دور بزنند.
 
بر مبنای این توافقنامه ایران مهم‌ترین ابزار قدرت خود در مذاکرات را ظرف این مدت از دست می‌دهد، اما تحریم‌های اصلی بر علیه ایران همچنان پابرجاست! لکن ۵+۱ همچنان ابزار قدرتمند خود برای چانه‌زنی در مذاکرات را دارد. هرچند کاهش تحریم ها قابل تقدیر است لکن تحریم‌های اصلی در دو حوزه نفت و بانک است که همچنان پابرجا هستند.
در پاراگراف اول متن توافقنامه آمده است: «گام اول دارای دوره زمانی شش ماهه خواهد بود و با توافق متقابل قابل تمدید است.» اگر بنای گام اول اعتمادسازی بین طرفین است، چرا زمان آن قابل تجدید است؟ این مسئله می‌تواند روند مذاکرات را به چالش بکشاند.
در مورد غنی سازی ۲۰ درصد هم امام خامنه ای حفظه الله فرمودند:
اگر دانشمندان ما، مردان علمی ما، جوانان ما این کار را نمی‌کردند، ما امروز باید با اصرار، با التماس، با هزینه ی زیاد، در مقابل کسانی که دوست ما نیستند، می‌رفتیم؛ یا سوخت بیست‌درصد را درخواست می‌کردیم، یا رادیودارو‌ها و محصول را درخواست می‌کردیم. مسئولین کشور پیش‌بینی کردند، بوقت فهمیدند؛ آنچه را که باید انجام دهند، انجام دادند؛ لذا پیروز شدیم. (اول فروردین ۱۳۹۲، حرم رضوی)
اخیرا شورای اتحادیه اروپا طی اطلاعیه‌ای تصمیم این اتحادیه را برای اعمال تحریم‌های جدید اعلام کرد و ۱۷ شرکت کشتیرانی ایران را مشمول تحریم‌های جدید دانست.
اکنون آنچه باید از رفتار غربی‌ها نتیجه بگیریم این است که آنها به هیچ وجه قابل اطمینان و اعتماد نیستند و حتی برای یک توافق قابل تفسیر و تأویل با ده‌ها پرسش و اما و اگر نمی‌توان به آنها اعتماد کرد و این ناشی از خوی استکباری آنهاست که هرگز تغییر نمی‌کند.

از آن جا که حتی در صورت رفع کامل تحریم‌ها نیز نمی‌توان انتظار حل اساسی مشکلات کشور را داشت، کارگزاران نظام اسلامی باید در کنار توجه به رفع تحریم‌ها که پس از گذشت ۱۰۰ روز، توفیقاتی در آن حاصل شد، باتکیه به توانمندی‌های داخلی نیز، نسبت به حل مشکلات داخلی کشور با استفاده از ظرفیت های درونی، مصمم باشند.
دولت باید نسبت به کارشکنی دولت‌های غربی و شرقی که تا پیش از این نیز چیزی جز خیانت از آن‌ها در حافظه مردم ایران نیست، محتاط بوده و معیار سنجش درستی یا نادرستی این دولت‌ها، نه فقط وعده‌های کاغذی آن‌ها، بلکه عملکرد و پایبندی آن‌ها به معاهدات توافق شده باشد. انتظار از دولت این است که در طول مدت ۶ ماه اولیه نیز گزارشاتی از میزان تعهد طرف غربی و دولت به مفاد آن به مردم ارائه کند.
در پایان، بار دیگر ضمن قدردانی از تیم مذاکره کننده، از ایشان مطالبه می‌کنیم به شفاف سازی توافقنامه صورت گرفته برای مردم بپردازد. باید گفت جمهوری اسلامی، ابهامی برای طرف غربی باقی نگذاشته است و حال نوبت طرف مقابل است که با پایبندی به معاهدات توافق شده، اعتماد ملت ایران را بدست آورد.
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر

نوشته شده توسط admin در دوشنبه, 11 آذر 1392 ساعت 10:15 ق.ظ

دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

طراحی سایت : آسمان هشتم