اسلامشهر

سید حسن نصرالله: مبارزه حزب الله درسوریه امنیت لبنان را تضمین کرد

سید “حسن نصرالله” در گفت وگو با روزنامه الاخبار لبنان با بیان اینکه شکست ایدئولوژی داعش امکان پذیر است، اما به جدیت نیاز دارد ، افزود: برخی از دولت‌ها می دانند چه چیزی را تربیت کرده‌اند، به همین علت الان داعش را بزرگترین و مهم ترین خطر می‌دانند، چرا که می دانند داعش چه چیزهایی در اختیار دارد.

وی به ترس واقعی نسبت به داعش در داخل رژیم های خلیج فارس بویژه عربستان سعودی اشاره کرده و گفت که این تفکر دهها سال در این منطقه به مردم تلقین می‌شد و در مدارس و مراکز آموزشی به آنها القا می شد.

دبیرکل حزب الله افزود: ما در القصیر و قلمون و دیگر جاها با ارتش آزاد و صاحبان دیدگاه های لائیک یا لیبرال وارد جنگ نشدیم، بلکه با این تفکر مبارزه کرده و آنها را شکست دادیم. البته همه باید موضعی درست اتخاذ کرده و هوشیار باشند.

داعش شکست ناپذیر نیست

نصرالله با تاکید بر امکان شکست دادن داعش گفت: نگرش مردم لبنان به ویژه پس از حوادث عرسال تغییر کرده اما سیاستمداران (لبنانی) آخرین گروهی هستند که امکان دارد ذائقه اشان عوض شود چراکه پای منافع برخی شخصیت های سیاسی (لبنانی) در ادامه درگیری های این منطقه درگیر است.

وی در این گفت و گو که بخش اول آن روز پنجشنبه منتشر شد ، افزود: کاملا مشخص است که تروریست هایی که از سراسر جهان به منطقه آمده اند، از چه مرزهایی داخل شده وچه کسانی سلاح و امکانات در اختیارشان قرار داده اند.

به گفته دبیرکل حزب الله، این ماری است که خود آمریکا، ترکها و کشورهای خلیج فارس به وجود آورده و بزرگ کرده اند که هم اکنون خودشان را نیش می زند، بنابراین هر کس تصور کند که می تواند این بازی را اداره و کنترل کند، دچار توهم شده است.

وی در بخش دیگری از گفت و گو با روزنامه الاخبار با اشاره به ایجاد تشکل مردمی در منطقه اشغالی جولان سوریه و اجرای عملیات در آنجا علیه نیروهای اشغالگرصهیونیست، گفت: درگیری های سوریه مسئولیت مقاومت را در هر درگیری با دشمن صهیونیستی دوچندان کرده است.

حزب الله محور مقاومت است

سیدحسن نصرالله اظهار کرد :هر جا که بحث دفاع از محور مقاومت مطرح باشد ما هم آنجا حضور داریم و نبرد آینده ما با اسرائیل نبردی متفاوت از سوریه خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه لبنان در قلب معرکه ای قرار دارد که نتیجه آن آینده مشرق عربی را تعیین خواهد کرد، ادامه داد که این جنگی است که می خواست سوریه را از یک محور به محور دیگر منتقل کند، اما چهره جدید آن دیگر تنها برای سوریه خطر محسوب نمی‌شود. اگر در القلمون و القصیر سوریه مقاومت نمی‌گردیم داعش اکنون در بیروت بود.

دبیرکل حزب الله لبنان گفت که حمایت مالی، تسلیحاتی، رهبری و همچنین دخالت برخی از گروه‌های لبنانی در سوریه همچنان ادامه دارد.

سید حسن نصر الله خاطرنشان کرد : احساس خطر بیشتر شده است و مردم از جنگ ما علیه تکفیری‌ها بیشتر حمایت می‌کنند و همگان باید برای دفاع از مسلمانان، مسیحیان و اقلیت‌های دینی جزئی از این نبرد باشند و هر جا که بحث دفاع از محور مقاومت مطرح باشد ما هم آنجا حضور داریم.

ترکیه و قطر از داعش حمایت می کنند

دبیرکل حزب الله لبنان افزود : ترکیه و قطر از داعش حمایت می‌کنند و من قبول دارم که عربستان از داعش هراس دارد. هرجا که پیروان تفکر تکفیری باشند زمینه مناسب برای داعش وجود دارد و این مسئله در اردن، عربستان کشورهای حوزه خلیج فارس دیده می‌شود.

وی تاکید کرد که حضور مقاومت لبنان در سوریه در درجه اول دفاع از لبنان و مقاومت لبنان و تمامی لبنانیها بدون استثنا به شمار می رود.حوادث اخیر عرسال نشان دهنده این دیدگاه بود. چرا که منطقه عرسال شامل دهها کیلومتر و محیط پیرامونی آن از سوی گروه های مسلح سوری تحت اشغال قرار گرفت.

دبیرکل حزب‌الله ادامه داد که این عده اردوگاه‌های آموزش و اتاق‌های عملیات و بیمارستان های میدانی و پادگان ها و تجمعاتی را در داخل لبنان ایجاد کرده بودند، سابقه این اقدامات نیز حتی به زمان قبل از حضور حزب‌الله در سوریه باز می گردد.

وی بیان کرد که این موضوع جنگ پیش دستانه نیست، چرا که منطقه القصیر در مرزهای لبنان قرار دارد و چیزی که قطعی است، اینکه اگر جنگ القصیر نبود، گروه های مسلح خیلی زود وارد هرمل لبنان و بقاع شمالی این کشور می‌شدند.

خطر داعش همه را تهدید می کند

نصرالله ادامه داد که مهم ترین موضوع این است که الان خطر همه را تهدید می‌کند. ما سه سال قبل از خطری خبر دادیم که امروز همه از آن سخن می گویند، حتی دشمنان نیز اقرار می‌کنند که اتفاقات منطقه دولت‌ها و ملت ها و تمام منطقه را تهدید می کند و منافع دولت‌های بزرگ در جهان را نیز به مخاطره می اندازد.

وی ابراز عقیده کرد که بر تمام کسانی که می توانند بخشی از این معرکه دفاع از لبنان، سوریه، عراق، فلسطین، منطقه و آرمان فلسطین باشند، واجب است که وارد عمل شوند و از مسلمانان و مسیحیان و اقلیت های دینی حمایت کنند.

نصرالله تصریح کرد که خطر بسیار بزرگی منطقه را تهدید می کند که جنایت‌های زیادی را انجام می دهد، این گروه هیچ قاعده و قانونی ندارند از لحاظ فکری و اخلاقی و شرعی و انسانی هیچ حد و مرزی برای خود نمی‌شناسند.

دبیر کل حزب الله لبنان افزود: این‌ها عده ای وحشی هستند که مهار آن‌ها در منطقه از دست رفته است، آیا اگر کسی پیدا شود که با این وحشی‌ها بجنگد و آنها را از دریدن ملت های منطقه و دولت های آن بازدارد، باید قدردانی شود یا مورد مواخذه قرار گیرد.

وی  هشدار داد که خطر داعش سنی و شیعه و مسلمان و مسیحی یا دروزی و ایزدی و عرب و کرد نمی شناسد، این یک جریان وحشی است که رشد کرده و بزرگ شده است، امکانات و نفرات موجود در اختیار داعش الان زیاد است و این باعث نگرانی همه شده است. همه باید نسبت به این خطر نگران باشند.

بازگشت سعد حریری به لبنان

وی در مورد بازگشت سعد حریری نخست وزیر اسبق لبنان به این کشور گفت که این بازگشت می‌تواند نشانه ای از این موضوع باشد که عربستان سعودی درک کرده که باید سران اعتدالگرای منطقه در مقابل تروریست‌ها بایستند.

دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به اینکه طرفداران دیدگاه های تکفیری زمینه خوبی برای گسترش داعش هستند، تاکید کرد که این بستر در اردن و عربستان سعودی و کویت و دولت های خلیج فارس وجود دارد، اگر دولت هایی اعتقاد داشته باشند که می توانند به این گروه کمک کنند، باید بدانند که وقتی که نوبت به خود آنها رسید، داعش به آنها رحم نخواهد کرد.

وی تصریح کرد که حزب الله اگر کمک یا مساعدتی را در یکی از عرصه ها آغاز می کند، انگیزه‌های طایفه ای ندارد، بلکه این کمک برگرفته از معرکه امت و پروژه امت اسلام و منافع دولت‌ها و ملت‌هاست.

وی توصیف مقاومت به عنوان یک جریان شیعی را رد و تاکید کرد که مقاومت، لبنانی و ملی و برای تمام لبنانی هاست. ما از همان ابتدا تاکید داشتیم که بگوییم حضور ما در سوریه بر اساس فرقه گرایی نبوده و ما مقاومت عراق را نیز خارج از مبانی طایفه ای کمک کردیم. ما همچنین به حماس و سایر گروه‌های مقاومت فلسطین نیز خارج از این مبانی کمک کردیم، چرا که آن‌ها سنی هستند.

تلاش برای نادیده گرفتن سهم حزب الله در آرمان فلسطین ادامه دارد

دبیرکل حزب الله گفت که برخی سعی دارند همواره سهم ما در آرمان فلسطین را نادیده بگیرند تا ما را جریانی فرقه گرا و مذهبی معرفی کنند. اما ما می‌گوییم که در عرصه هستیم و هر موقع که برای ما میسر بود، اقدام لازم را انجام خواهیم داد.

وی ادامه داد که اگر حزب الله اراده دفاع از ملت و آرمان امت اسلامی را داشته باشد و آمادگی این کار را داشته باشد، آیا این جرم یا گناه است؟ اگر حزب‌الله در القصیر یا قلمون مبارزه نمی کرد، معرکه آخر تروریست ها در عرسال نبود، بلکه آنها بقاع را گرفته بودند و به عکار و الجبل و سواحل لبنان نیز رسیده بودند و معرکه در بیروت و جنوب بود.

دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به حمایت مالی و تسلیحاتی برخی گروه های لبنانی از تروریست‌های مسلح در برخی مناطق سوریه به دور از رسانه های جمعی گفت که این روند همچنان ادامه داد و چیزی تغییر نکرده است.

نوشته شده توسط admin 1 در شنبه, 25 مرداد 1393 ساعت 9:37 ق.ظ

دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

طراحی سایت : آسمان هشتم